W dniach od 9 września do 18 września br. wyruszyliśmy na wycieczkę techniczną do Grecji, w której udział wzięło 37 osób. Trasa wycieczki obejmowała takie państwa jak Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania oraz Grecja.

|
Głównym celem tej wyprawy były obiekty mostowe oraz zabytki architektury Europy Południowej. Obiektów mostowych zwiedziliśmy ok. 10, w większości były to mosty o różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych: łukowe, podwieszone, stalowe, betonowe (z betonu zbrojonego i sprężonego), zespolone, kamienne oraz o konstrukcji extradosed. Były wśród nich mosty o unikalnej konstrukcji, jak np.:
- most podwieszony Rion-Antirion łączący w Zatoce Korynckiej wyspę Peloponez z kontynentalną Grecją
- wspaniałe mosty łukowe w Chorwacji, zaliczane do szczytowych osiągnięć mostownictwa światowego, takie jak: dwa mosty na rzece Krka, jeden z nich w Szybeniku
- kamienny most na Neretwie w bośniackim Mostarze, stanowiący jedno z najdonioślejszych osiągnięć architektury i sztuki otomańskiej na Bałkanach, jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem tego regionu.
Będąc w Chorwacji najpierw oglądaliśmy most Domovinski w Zagrzebiu, jest to most o konstrukcji extradosed. Niestety pogoda uniemożliwiła nam wyjście z autokaru, dlatego poniżej posiłkujmy się zdjęciami znalezionymi w sieci. Następnie udaliśmy się na północ Chorwacji do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, którego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych, połączonych ze sobą licznymi wodospadami.
Kolejnym punktem naszej wyprawy były mosty łukowe na rzece Krka, m.in. most w Szybeniku, którego rozpiętość łuku wynosi 246 m. Pod koniec dnia udaliśmy się do miasta Szybenik, w którym można zobaczyć m.in. Katedrę św. Jakuba wpisaną na listę UNESCO. Katedra była budowana przez 124 lat, w stylu gotycko-renesansowym. Całość wykonana jest z kamiennych bloków łączonych bez spoiwa.
Dnia następnego pojechaliśmy do Trogiru. Wyspa ta została wpisana na listę UNESCO. W mieście znajduje się wiele zabytkowych świątyń min. Katedra św. Wawrzyńca przy placu Jana Pawła II. Katedra jest udaną mieszanką stylów architektonicznych. Z Trogiru udaliśmy się do Mostaru, miasta położonego w Bośni i Hercegowinie. W Mostarze mogliśmy podziwiać Stary Most wykonany z kamienia. Przez wieki był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem - zarówno chrześcijaństwa z islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Most zbudowano za czasów osmańskich w II połowie XVI w. Składa się z 456 bloków białego marmuru, połączonych żelaznymi klamrami. W 1993 roku w wyniku wojny bośniackiej, Chorwackie wojska zniszczyły most, jednak przy pomocy min. Funduszy UE, w 2004 r. otwarto most na nowo. Jest on wpisany na listę UNESCO.
Z Mostaru wyruszyliśmy w kierunku Dubrownika, po drodze zatrzymując się przed mostem dr. Franja Tudmana. Jest to most podwieszony wybudowany w latach 1999-2002. Pokonuje on zatokę w MOKOĄICY k. Dubrownika. Most jest okazały, część od strony Dubrownika jest podwieszona, pomost stalowy, pylon betonowy w kształcie litery A o wysokości 141,5 m. Natomiast od strony Mokoąicy konstrukcja jest belkowa z betonu sprężonego, wykonana metodą nawisową. Całkowita długość obiektu to 518 m. Po przejechaniu tego mostu dotarliśmy do Dubrownika, przez wielu zwanego Perłą Adriatyku. Wszystkie zabytki Dubrownika zlokalizowane są w obrębie starego miasta. Piękną Starówkę otaczają olbrzymie mury obronne, niemal wszystko jest z kamienia - zarówno domy jak i ulice. Następnie udaliśmy się na nocleg w okolice Kotoru, miasta położonego w Czarnogórze.
Dnia następnego popłynęliśmy małą łodzią do Kotoru. Kotor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie. Jego historia sięga korzeniami IX wieku. W tym mieście można zobaczyć wspaniałe świątynie i budynki w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym. W 1979 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. W Czarnogórze zabawiliśmy jeszcze jeden dzień, a następnego dnia udaliśmy się do Grecji przejeżdżając przez Albanię. Była to nasza najdłuższa jazda autokarem nie licząc powrotu do Polski.
|