Budowa Południowej Obwodnicy Miasta Gdańska

Praktykanci: Paulina Paśko i Marcin Wąż

W dniach od 05.07.2010 do 30.07.2010 odbyliśmy praktyki przeddyplomowe w firmie AARSLEFF Sp. z o.o. Miejscem naszych praktyk była budowa Południowej Obwodnicy Miasta Gdańska. Połączy ona Obwodnicę Trójmiasta z drogą nr 7 do Warszawy. Inwestycja obejmuje 17,86 km drogi ekspresowej, 5 węzłów dwupoziomowych oraz 12 obiektów inżynierskich. Wśród nich jest najdłuższa w Polsce Estakada o długości 2 778,1 m. Budowa Połudnowej obwodnicy Gdańska rozpoczęła się w październiku 2009r. i ma potrwać do lipca 2012; realizacja pochłonie 1,133 mld zł.


Fot. 1. Lokalizacja

Podczas naszej praktyki uczestniczyliśmy w takich pracach jak:

  • opracowanie dokumentacji powykonawczej
  • wykonywanie testów statycznych i dynamicznych pali
  • asystowanie inżynierowi budowy w bezpośrednim nadzorze wykonywanych robót budowlanych
  • zapoznanie z projektem budowlanym
  • wykonywanie pomiarów geodezyjnch na terenie budowy
  • prowadzenie dziennika pogrążania pali

Fot. 2.


Fot. 3.


Fot. 4.


Fot. 5.


Fot. 6.


Fot. 7.


Fot. 8.


Fot. 9.


Fot. 10.

Firma AARSLEFF Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie projektowania i wykonawstwa specjalistycznych robót fundamentowych. Na potrzeby realizacji budowy Południowej Obwodnicy Miasta Gdańska do 31 lipca 2010r. wbito 146630 m pali pod podpory obiektów mostowych. Przekrój jednego pala prefabrykowanego to 40x40 cm a ich długość wynosiła od 7 do 28 m. Dłuższe pale były łączone na długości stalowymi sworzniami. Ponadto wykonano łącznie 45 testów statycznych oraz 384 testów dynamicznych. Czas spędzony na praktyce uświadomił nam, jak ciężką i odpowiedzialną pracą jest praca wykonawcy, oraz pozwolił nam zweryfikować różnicę miedzy teorią a praktyką. I tak po krótce mineła nasza 4 tygodniowa praktyka, którą bardzo mile będziemy wspominać.

Serdeczne podziękowania składamy całemu zespołowi firmy AARSLEFF z którymi mieliśmy przyjemność współpracować, a w szczególności naszemu opiekunowi w czasie praktyki - mgr inż. Jakubowi Krupka, kierownikowi budowy mgr inż. Krzysztofowi Narel, oraz mgr inż. Karolinie Miller za życzliwość i wyrozumiałość oraz przekazaną wiedzę.

Paulina Paśko & Marcin Wąż

Więcej informacji o budowie: http://zbm.home.pl/obwodgdans/
<  wstecz  < ^ początek ^ Opracowanie: Marcin Wąż <<  strona główna  >>