Wycieczka techniczna Koła Naukowego Mostowców „Warszawa 2013”

Mosty warszawskie oraz szkolenie w firmie PERI Polska
   W dniach 17-18.04.13 członkowie  koła Naukowego Mostowców oraz „przyjaciele” koła w liczbie 40 osób wraz z opiekunami mgr inż. Sławomirem Słoniną oraz mgr inż. Wioletą Iskrą wybraliśmy się na wycieczkę techniczną do Centrum Technicznego firmy Peri w Płochocinie na szkolenie „Podstawy nowoczesnej techniki deskowań PERI” wraz ze zwiedzaniem ciekawych obiektów w Warszawie.

   Celem naszej wycieczki  było zapoznanie się z najnowszymi technikami deskowań firmy PERI, a także możliwość zobaczenia spektakularnych budowli  Warszawy.

 

   W trakcie podróży członkowie naszego koła wygłaszali krótkie prelekcje na dotyczące zwiedzanych obiektów. Po dotarciu do stolicy udaliśmy się na most Siekierkowski, który był pierwszym punktem naszej podróży w dość napiętym planie dnia. Kolejnym z obiektów jakie mieliśmy przyjemność podziwiać był Stadion Narodowy. Wśród członków wycieczki nie było osoby, na której Stadion nie zrobiłby wrażenia zarówno pod względem swoich gabarytów jak i wyglądy zewnętrznego.

   Wśród atrakcji pierwszego dnia znalazł się także obiekt nie tyle nowoczesny, co historyczny. Mowa tutaj o moście Księcia Józefa Poniatowskiego. Łukowa konstrukcja kratowa wraz z misternie wykonanymi przyczółkami przypomniały nam, że mosty to nie tylko przeprawy komunikacyjne,  ale również sztuka.

   Moc atrakcji tego dnia dopełniły między innymi kolejny z warszawskich mostów podwieszonych, most Świętokrzyski oraz zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki wraz ze Starówką. Po całym dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na nocleg, by nazajutrz udać się na szkolenie techniczne do Płochocinia.


   Drugi dzień w całości poświęcony był szkoleniu prowadzonemu przez dr inż. Janusz Rzepkę, który po krótkim wstępie zaprosił nas do hali wystawowej gdzie mogliśmy zaobserwować systemy firmy PERI w zastosowaniach praktycznych. Opisując kolejne systemy pan Janusz opowiadał ze szczegółami o rozwiązaniach konstrukcyjnych, materiałowych jak i o zastosowaniu w konkretnych sytuacjach na przykładach  różnych realizacji.

   Kolejnymi punktami szkolenia przygotowanymi przez firmę PERI Polska były: „Techniki deskowań ściennych” oraz „Nowoczesne systemy stropowe MULTIFLEX, SKYDECK”.Prowadząc kolejne etapy szkolenia, pan Janusz objaśniał sens zastosowanych rozwiązań posiłkując się filmami instruktażowymi, jak również doświadczeniem zdobytym w praktyce inżynierskiej. Nie bez znaczenia był profesjonalizm z jakim firma PERI  przygotowuje swoje szkolenia gdzie nawet najbardziej zawiłe aspekty przedstawiane są w sposób jasny i klarowny. Całość zakończyła się krótkim podsumowaniem szkolenia oraz wręczeniem certyfikatów.

 

   Nieco zmęczeni, ale zadowoleni oraz z porcją świeżych wiadomości nasza grupa udała się w drogę powrotną do Rzeszowa.

   Koło Mostowców PRZ pragnie serdecznie podziękować władzom uczelni: Kierownikowi Zakładu Dróg i Mostów- dr hab. inż. Tomaszowi Siwowskiemu, oraz Fundacji Rozwoju PRz, za otrzymane wsparcie finansowe, bez którego zapewne nie udało by się zrealizować naszej wyprawy. Bardzo dziękujemy !

 Zarząd Koła Naukowego Mostowców PRZ